SADECKIE.PL
  sadeckie.pl » Turystyka Busy ¤ Kamery internetowe ¤ Komunikacja ¤ Miejsca i zabytki ¤ Pogoda ¤ Statystyka regionu
Serwisy
Strona główna
Aktualności
Pogoda w regionie
Rozkłady jazdy busów
Sport i rekreacja
Piłka nożna
Finanse
Wolne chwile
Forum
Turystyka
Kamery internetowe
Ranking Stron
Ciekawe miejsca
Kultura
Rozrywka
Warto wiedzieć
Katalog firm i instytucji
Komunikacja
Edukacja
Region w liczbach
Wybory samorząd 2006
Allegro - największe aukcje internetowe, najniższe ceny! Kup i sprzedaj!
Gołkowice

Gołkowice polożone są w zachodniej części Kotliny Sądeckiej, nad rzeką Dunajec oraz strumyka Galiczanki. Wieś położona nieopodal Starego Sącza przy trasie Nowy Sącz - Krościenko. Charakterystyczne są nietypowe zabudowania wzdłuż drogi, gdzie szczytowe ściany domów połączone są ze sobą murami.
A skąd pochodzi nazwa miejscowości? Przed wiekami na tych terenach mieszkało wielu rolników, a że ziemia tutaj była urodzajna i żyzna toteż uprawiali różne rośliny. Jednak gołka (odmina pszenicy) cieszyła się największą popularnością. To właśnie od jej nazwy pochodzi nazwa wioski Gołkowice. Kłos tej pszenicy jest umieszczony w herbie miejscowości.
Sięgając nieco do historii to piewsza wzmianka o Gołkowicch pochodzi z XIII wieku. W 1280 r. św. Kinga ufundowała klasztor klarysek w Starym Sączu i przekazała na jego utrzymanie okoliczne wsie wraz z Gołkowicami. Natomiast pierwszy zapisek w źródłach pisanych pojawił się już 30 marca 1276 r., w którym to św. Kinga zezwoliła Henrykowie przenieść wieś na prawo niemieckie.
W 1767 r. w Gołkowicach wybuchł wielki pożar, który strawił większość zagród. Zginęły w nim dwie osoby.
W 1781 r. cesarz Józef II nakazał likwidacje zakonów kontemplacyjnych na terenie Galicji. Gołkowice od 1782 r. stały się własnością państwa, dlatego też w ramach akcji kolonizacyjnej Galicji prowadzonej przez dwór cesarski w latach 1782-1787 powstała tu kolonia niemiecka. Było to jedno z najwcześniejszych skupisk ludności niemieckiej powstałych na ten sposób na terenie sądecczyzny. W 1785 r. cesarz wstrzymał akcję kolonizacyjną, jak się później okazało definitywnie.
Koloniści, którzy pozostali na przyznanych ziemiach zasymilowali się doskonale z ludnością i wkrótce jedynymi śladami po istnieniu kolonii pozostały charakterystyczne zabudowania.
Budynki miały jednolitą strukturę i sposób usytuowania. Budynki mieszkalne były parterowe o rozmiarach 4 x 10 sążni, ustawione szczytem w stronę drogi. Na ogół były murowane, niekiedy murowano - drewniane w konstrukcji tzw. pruskiego muru, z dwuspadowymi dachami krytymi słomą lub gontem, obowiązkowo posiadały kominy. Dom składał się z sieni przechodzącej w kuchnię z piecami: chlebowym i kuchennym oraz izby i komory od strony ulicy, a także komórki lub stajni od strony podwórza. Przy domu znajdował się również spichlerz. Szczyty poszczególnych domostw połączone były ze sobą murem, w którym znajdowały się brama wjazdowa na podwórze oraz wejście dla mieszkańców.


Dodany: 2006-10-19
Ten tekst wyświetlano: 4858 razyTURYSTYKA
Najciekawsze miejsca
Komunikacja
o naskontaktreklamainformacje prasowewspółpracaprywatnośćpartnerzy

Copyright © 2006 - 2014 SADECKIE.PL