SADECKIE.PL
  sadeckie.pl » Turystyka Busy ¤ Kamery internetowe ¤ Komunikacja ¤ Miejsca i zabytki ¤ Pogoda ¤ Statystyka regionu
Serwisy
Strona główna
Aktualności
Pogoda w regionie
Rozkłady jazdy busów
Sport i rekreacja
Piłka nożna
Finanse
Wolne chwile
Forum
Turystyka
Kamery internetowe
Ranking Stron
Ciekawe miejsca
Kultura
Rozrywka
Warto wiedzieć
Katalog firm i instytucji
Komunikacja
Edukacja
Region w liczbach
Wybory samorząd 2006
Allegro - największe aukcje internetowe, najniższe ceny! Kup i sprzedaj!
Skrzydlna

Duża wieś o charakterze miasteczka, położona na średniej wysokości ok. 522 m n. p. m., na północnym stoku Śnieżnicy, u źródeł rzeki Stradomki. Rzeźba terenu ma charakter górzysty. Charakteryzuje się szerokimi garbami i łagodnymi stokami tworząc powierzchnie zrównania pocięte wąskimi dolinami. We wschodniej części wsi, w dolinie rzeki Stradomki, rzeźba ma charakter równiny płaskiej.

Przeszłość osady sięga XIII wieku. Do XVI wieku okolicą gospodarzył możny ród Ratołdów, później Pieniążków. Długosz nazywał wieś Crzidlna lub Krzidlna. W nowszych czasach Skrzydlna była własnością Antoniego Szujskiego - historyka. W latach 1850-1862 Skrzydlna była siedzibą powiatu. W odwet za akcje przeciwko okupacji niemieckiej, mieszkańcy Skrzydlnej mieszkający pod Śnieżnicą, ulegli tragicznej pacyfikacji w 1944 roku. Do roku 1972 Skrzydlna była siedzibą Gromadzkiej Rady Narodowej i obejmowała administracją wsie Skrzydlna, Wola Skrzydlańska, Przenosza i Stróża.

Warto zobaczyć:
Zabytkowy kościół pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa: prezbiterium i zakrystia - murowane z XVI wieku przez Prokopa Pieniążka, którego renesansowy nagrobek z piaskowca znajduje się z boku głównego ołtarza. Wieża i przylegająca do kościoła kaplica drewniana. Przy murze kościelnym piękne okazy starych dębów - pomników przyrody.
W części wsi, zwanej Ługowina, piętrowy murowany dwór z XVII/XVIII wieku - w rękach prywatnych. Już za czasów Ratołdów istniał tu dwór z murowaną wieżą obronną wzniesioną w 1473 roku.
Kapliczka "Chrystus przy słupie" z XVIII w.

¬ródło: http://www.dobra.iap.plDodany: 2006-11-05
Ten tekst wyświetlano: 1964 razyTURYSTYKA
Najciekawsze miejsca
Komunikacja
o naskontaktreklamainformacje prasowewspółpracaprywatnośćpartnerzy

Copyright © 2006 - 2014 SADECKIE.PL